Perlitli El Sıva Harcı

Perlitli El Sıva Harcı

20.08.2020
496

Perlitli El Sıva Harcı çimento esaslı, çevre dostu katkı maddeleri ve özel granülo metriye sahip agregalar içeren, yüksek performanslı, ısı-su-ses yalıtımı özelliği arttırılmış, elle veya sıva makinası ile uygulanabilen, iç ve dış cephe sıvasıdır.

KULLANIM ALANLARI:
– İç ve dış cephede,
– Duvarda veya tavanda, özellikle bims ve gaz beton yüzeylerde,
– Kolon, kiriş ve betonarme perde gibi taşıyıcı sistem elemanları üzerine,
– Mineral ve organik bazlı sıvalar için alt veya son kat sıvası olarak,
– İnce tabaka halinde kullanılan fayans (mermer) yapıştırıcılar için alt sıva olarak,
– Su basamağı ve zemin seviyesi altında, güneş almayan yüzeylerde,
– Bodrumlarda ve devamlı rutubete maruz kalan mekanlarda,
– Duvarları tek bir uygulama ile boyaya ve duvar kağıdı kaplamaya hazır hale getirmek için son kat sıvası olarak kullanılır.

YÜZEY HAZIRLAMA: Çimento esaslı yüzeylerde, yüzeyin kürünü almış ve sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Uygulama yapılacak zemin gevşek parçalardan, yağ ve diğer kimyasallardan arındırılmış, çatlaksız, kuru ve temiz olmalıdır. Temizlenen yüzey bir fırça veya sünger ile ıslatılır (kuru ıslak) ve sıva uygulamasına hazır hale getirilir. Merkezlerde sıva profilleri kullanılmalıdır. Kolon ve kirişlerin duvar birleşim yerlerinde sıva flesi kullanılmalıdır. Gazbeton duvarlar diğer duvarlara göre imalattan önce daha fazla ıslatılmalıdır. Aşırı sıcak havalarda ve yüzey emiş gücünün yüksek olduğu durumlarda KARLİSASTAR kullanılması tavsiye edilir.

HAZIRLAMA TALiMATI ve UYGULAMA: 7.5 – 8.5 kg (hava sıcaklığına bağlı değişkenlik gösterebilir temiz ve serin karışım suyu içerisine (25 kg) toz malzeme dökülür ve düşük devirli uygun bir karıştırıcı ile 3-4 dakikada topaksız homojen karışım sağlanır ve 5 dakika bekletilir. Olgunlaşan malzeme tekrar karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Toz malzeme içerisine su katılmamalıdır. Uygulama sıcaklığı +5 ile +35 °C sıcaklıkta yapılması önerilir. Hazırlanan malzeme yüzeye çelik mala ile sıvanır. Gerektiği durumlarda, sıva harcı kurumaya yakın tirf veya sünger uygulaması yapılarak yüzeydeki izler kaybedilir ve kaplamaya uygun hale getirilir. Daha pürüzsüz ve cam gibi yüzey elde etmek için KARLİS SATEN SIVA uygulaması tavsiye edilir.

DiKKAT EDiLMESi GEREKENLER
– Hazırlanan malzeme yaklaşık 2 saat içinde kullanılmalıdır.
– Uygulama esnasında ortam, rüzgar ve güneşten korunmalıdır.
– Yüzeyin suya doymuş olması çok önemlidir.